WYCIECZKA uczniowie

AUDIENCJA KLAS 2E I 2F U KRÓLOWEJ LUIZY W ZABRZU

22 listopada klasa IIe i IIf wybrały się na wycieczkę do sztolni „Królowa Luiza” w Zabrzu.

W sztolni znajduje się podziemny park maszyn górniczych, umieszczony w dawnych wyrobiskach "Królowej Luizy" oraz rozbudowana strefa naziemna, w której dzieci mogły poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. W trakcie zwiedzania można było zobaczyć działające maszyny górnicze: strug ścianowy, wrębiarkę, ładowarkę zasięrzutną, kombajny ścianowy i chodnikowy. Dzieci miały okazję przejechać się górniczą kolejką typu Karlik. Podczas spaceru kopalnianymi alejkami uczniowie spotkali Skarbnika, który opowiedział im o niebezpieczeństwach czyhających na górników pracujących na dole. Dzieci mogły w jednym z nieczynnych wyrobisk spróbować „wydobyć” trochę węgla i zobaczyć jak ciężką pracę musi wykonać górnik, aby węgiel z dołu, z kopalni dostał się na powierzchnię. Spotkany górnik opowiedział dzieciom, w jakich celach wydobywany jest węgiel i gdzie można go wykorzystać.

Wycieczka bardzo się wszystkim podobała.

Klasy 2e i 2f z wychowawczyniami