WYCIECZKAuczniowie

PO CO STARZIK I STARKA MAJĄ TARKA?

23 maja wybraliśmy się do Chorzowa i Katowic. Pierwszym punktem naszej wycieczki było MUZEUM W CHORZOWIE. Uczestniczyliśmy w zajęciach muzealnych, podczas których poznaliśmy dzieje czekolady: począwszy od czasów, gdy czekoladowy napój przyrządzali Olmekowie, przez wiek XIX, kiedy za sprawą mleka w proszku smakołyk stał się ciałem stałym, aż po czasy współczesne. Zwieńczeniem zajęć były warsztaty plastyczne, podczas których przygotowywaliśmy przedmioty codziennego użytku inspirowane właśnie czekoladą. Następnie odwiedziliśmy PARK ETNOGRAFICZNY W CHORZOWIE. Uczestniczyliśmy w lekcjach o następującej tematyce:
W starej szkole
Łupkowa tabliczka, kałamarz i worek z grochem. Czym dawna szkoła różni się od współczesnej?
Po co starzik i starka mają tarka?

Odwiedziliśmy wiejskie zagrody. Samodzielnie wykonywaliśmy prace dawnej gospodyni i gospodarza, m.in.: praliśmy ubrania na tarze i mieliliśmy zboże na żarnach. Kolejnym punktem było RADIO M, które swoją siedzibę ma w Katowicach. Wzięliśmy udział w radiowej audycji. Ostatnio punktem programu było zwiedzenie SEMINARIUM, w którym uczył się ks. Andrzej.

Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Uczniowie klasy III e