SPOTKANIE uczniowie

MALI RATOWNICY

Pod koniec listopada uczniowie klasy IIIc wzięli udział w profesjonalnych, trzygodzinnych warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadził pan Marcin Jakielaszek (tata Zuzi), który jest ratownikiem medycznym.

Na początku dzieci utrwalały numery telefonów alarmowych i procedurę informowania służb ratunkowych. Później poznały pozycję boczną, czyli układ ciała ratujący życie osobie nieprzytomnej. Następnie dowiedziały się co robić, gdy poszkodowany nie oddycha. Ćwicząc na fantomach (małym i dużym) utrwalały zasadę: 2 oddechy i 30 uciśnięć oraz sposób wykonania resuscytacji, czyli utrzymania oddechu i krążenia. Na koniec zapoznały się z pojęciem: krwawienie i nauczyły się, jak trzymać i nakładać plaster oraz bandażować ranę.

Wszyscy bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. W nagrodę każdy otrzymał imienny dyplom „Małego Ratownika”, odblaskową bransoletkę, broszurkę zawierającą numery alarmowe oraz „Złote zasady bezpieczeństwa w domu”.

Cała klasa IIIc również otrzymała dyplom oraz apteczkę! Dziękujemy bardzo!

wych. M. Skowronek