SPOTKANIE uczniowie

RYBNICKI ALARM SMOGOWY

27 lutego naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Rybnickiego Alarmu Smogowego, którzy nie ustają w walce z zanieczyszczonym powietrzem w wielu polskich miastach. Przedstawili dzieciom szokujące informacje:

I. W Polsce, mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej.
II. Powietrze, którym oddychamy jest brudne, a stężenie groźnych substancji jest wielokrotnie wyższe niż w innych krajach Europy.
III. Główną przyczyną występowania rakotwórczych substancji w powietrzu są odpady węglowe i śmieci, które są palone w piecach nie spełniających żadnych norm.
IV. Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 43 000 osób w Polsce, a wiele osób przewlekle choruje.

Pokazali uczniom i nauczycielom, jak „czystym” powietrzem oddychamy w czasie sezonu grzewczego. Widok był przerażający...

Anna Hajdas-Burek