WYCIECZKA uczniowie

PIŻMAK CZY NUTRIA – WYCIECZKOWY PROBLEM

W piątek uczniowie klasy III c wybrali się na wycieczkę do lasu. Przechodząc obok rzeki Rudy zobaczyli dość dużego gryzonia. Najpierw przyjęliśmy, iż jest to piżmak. Jednak, po dokładnej analizie porównawczej (budowa ciała i zachowanie) z wykorzystaniem dostępnej literatury, wydaje nam się, że była to młoda nutria, która uciekła z hodowli. Może ktoś nam pomoże rozwiązać nasz problem?

Przebieg wycieczki i wrażenia dzieci przedstawiły w wypowiedziach pisemnych. Oto kilka z nich.

W piątek wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę pieszą do pobliskiego lasu.

Naszym celem było podziwianie przyrody na początku jesieni oraz znalezienie chwastów do zielnika. Tego dnia była piękna pogoda. Promienie słoneczne prześwietlały kolorowe liście na drzewach. Zanim dotarliśmy do lasu nasza pani pokazała nam ślady dzików w postaci zrytej ziemi (buchtowisko). Do naszej kolekcji zebraliśmy wiele kolorowych liści drzew, krzewów oraz roślin zielnych.

Pomiędzy pniami dwóch drzew rozpięliśmy sznurek, na którym zawiesiliśmy kartonowe ramki. Zebrane okazy roślin przypięliśmy za pomocą klamerek. Tak powstała „Leśna galeria”. W pobliżu zauważyliśmy uroczego piżmaka, który pływał w rzece Rudzie i chodził jej brzegiem.

Na tej wycieczce dużo dowiedzieliśmy się na temat lasu.

Alicja Krupa

Dzisiaj byliśmy na wycieczce w lesie.

Dużo dowiedzieliśmy się o roślinach tam rosnących. Zbieraliśmy chwasty, by później je wysuszyć i zrobić z nich zielnik. Pani opowiadała nam o warstwach lasu, a my staraliśmy się je rozpoznać. Widzieliśmy także piżmaka. Cała klasa była nim bardzo zaciekawiona. Pod koniec wycieczki robiliśmy leśną galerię. Przypinaliśmy do papierowych ramek klamerkami liście, patyki i inne okazy przyrodnicze. Później pani oceniała nasze prace.

Ta wycieczka była bardzo ciekawa i udana.

Zuzanna Jakielaszek

wych. M. Skowronek