ŚWIETLICA uczniowie

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Święty Mikołaj to ulubiony święty dorosłych jak i dzieci, bo chyba każdy cieszy się na myśl o podarkach, jakie w jego imieniu dostaje 6 grudnia. Mimo iż tak popularny, jest jednocześnie tak mało znany. W świadomości społecznej funkcjonuje, jako miły, gruby staruszek z siwą brodą, czerwoną czapką i kubraczkiem. Temu miłemu krasnalowi daleko jednak do postaci świętego Mikołaja biskupa, dlatego zapoznaliśmy się z historia prawdziwego świętego Mikołaja.

Najstarsze o nim przekazy pochodzą z VI wieku. Według historyków żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.

Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych wśród świętych. Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; a także bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

W świetlicy w miesiącu grudniu przybliżaliśmy postać świętego Mikołaja oglądając film o jego historii życia, czytając opowiadana i rysując oraz kolorując obrazki z jego postacią.

G. Pełka