SPOTKANIE uczniowie

STAROŻYTNA GRECJA - SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM

20 marca klasę IIIc odwiedziła pani Katarzyna Jakielaszek, która jest przewodnikiem po Grecji i mieszka w Atenach. Tym razem uczniowie poznawali kulturę i życie codzienne mieszkańców tego śródziemnomorskiego państwa. Inspiracją do tematu spotkania był, niedawno poznany, mit o Dedalu i Ikarze.

Dzisiaj mieliśmy 3 lekcje z panią Katarzyną Jakielaszek.

Rozmawialiśmy o bogach greckich. Dowiedziałam się, że królem bogów jest Zeus, a jego żona to Hera. Każdy bóg miał swoją świątynię. Wysłuchałam ciekawego mitu, w którym Posejdon z Ateną odbyli spór o opiekę i patronat nad Atenami. Wygrała bogini mądrości, czyli Atena.

Poznałam też życie codzienne Greków. Wytwarzają oni ser o nazwie feta oraz chałwę z nasion sezamu. Uprawiają też drzewa oliwne.

To były przecudowne lekcje.

Nastazja Jędrych

Dzisiaj do naszej klasy przyszła pani Katarzyna Jakielaszek. Tematem lekcji była mitologia grecka.

Najpierw czytaliśmy różne mity o bogach greckich. Poznaliśmy w nich Atenę, Zeusa, Posejdona, Artemidę, Herę, Afrodytę i innych. Następnie rozwiązywaliśmy dwie krzyżówki. Później, na ilustracji greckiej wazy, rysowaliśmy naszych ulubionych bogów. Na koniec każdy dostał po oliwce z kawałkiem żółtego sera i kostkę chałwy.

Lekcja była niezwykle pouczająca i bardzo mi się podobała. Mam nadzieję, że pani Kasia jeszcze kiedyś przyjdzie do naszej klasy.

Alicja Krupa

Dziś – 20.03.2017 r. – odwiedziła naszą klasę pani Katarzyna Jakielaszek – ciocia Zuzi. Jest ona przewodnikiem.

Rozmawialiśmy o Grecji. Dowiedziałam się, że powinno się jeść minimum 6 oliwek dziennie, po to żeby mieć zdrowie i siłę. A grecki ser to feta. Zuzia i Natalia przebrały się za boginie – Atenę i Afrodytę. Wyglądały przepięknie. A pani Mirka i pani Agata wcieliły się w role Zeusa – władcę bogów i piorunów oraz Narcyza – zakochanego w sobie młodzieńca niezwykłej urody.

Ta lekcja była udana, a pani Kasia jest bardzo miła i kiedyś ją odwiedzę.

Maja Karwot

wych. M. Skowronek