WIZYTA W BAZYLICE

DRUGOKLASIŚCI POZNAJĄ BAZYLIKĘ

Co to jest paschał? Jak nazywa się stół, na którym ksiądz odprawia Mszę Świętą? Gdzie w kościele można "wyprać" swoją duszę? I kto jest schowany w tabernakulum?

Z tymi pytaniami uczniowie naszych klas 2 udali się w czwartek i piątek (16 i 17 października b.r.) do bazyliki św. Antoniego z Padwy. Celem naszej wyprawy było nawiedzenie Najświętszego Sakramentu oraz krótka adoracja. Dodatkowo ciekawym doświadczeniem dla dzieci mogła być możliwość bycia w kościele z tej "drugiej strony". Dla części dzieci nie było to nic nowego, ponieważ należą do wspólnoty Ministrantów lub Dzieci Maryi. Jednak większość uczniów po raz pierwszy w życiu mogła zobaczyć zakrystię, w której przygotowują się księża oraz ministranci do Mszy Świętej i gdzie znajdują się wszystkie sprzęty i naczynia liturgiczne. Największym walorem edukacyjnym wycieczki było zapoznanie dzieci z historią i symboliką wnętrza bazyliki (prezbiterium, ołtarz, ambona, miejsce przewodniczenia, tabernakulum, chór, chrzcielnica, konfesjonał, witraże, droga krzyżowa). Największą radość sprawiła uczniom możliwość bycia tam, gdzie w czasie Eucharystii przebywać może tylko ksiądz i ministranci (np. siedzenia na katedrze i dzwonienie dzwonkami oraz gongiem).

W czasie lekcji przeprowadzanej w szkole nie wszystko można przeżyć, dotknąć czy zobaczyć. Dlatego cieszę się, że najpierw mogliśmy być w bazylice i zobaczyć wszystkie rzeczy, o których teraz będziemy rozmawiać na katechezie w ramach przygotowania się do pierwszej Komunii Świętej. Dziękuję bardzo za pomoc i opiekę nad dziećmi pani Mirosławie Listewnik-Grzegorzek. Wszystkie dzieci ZAPRASZAM GORĄCO do wspólnoty Ministrantów i Dzieci Maryi.

dk. Andrzej Króliczek