SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

POMAGAMY KORYGOWAĆ WADY POSTAWY

Promowanie zdrowego stylu życia jest jednym z ważniejszych zadań dla naszej szkoły.

Z tego powodu na początku roku szkolnego nasi pierwszoklasiści zostali skierowani do ośrodka BUSHIDO na badanie umożliwiające wykrycie wad postawy. Wychowawcy wraz z podopiecznymi stawili się o określonej godzinie na umówionym miejscu. Najbardziej zaimponowała nam klasa, która zdecydowała się pokonać odcinek 3km do ośrodka pieszo. Spacer był dobrym pomysłem, bo pogoda tego dnia była wspaniała. Dzieci otrzymały wydruki z badań. Szczególnie groźne wady, np. skolioza, wymagały dodatkowej konsultacji u specjalisty. Jak co roku, wyniki nie były optymistyczne, przypuszczalnie za sprawą siedzącego trybu życia oraz małej aktywności ruchowej najmłodszych.

W naszej szkole rodzice nie zostają sami z problemami dotyczącymi wad postawy u ich dzieci. Prowadzona jest gimnastyka korekcyjna dla wszystkich chętnych uczniów. Ponadto szkoła skutecznie przeciwdziała wadom postawy poprzez edukowanie rodziców w indywidualnych rozmowach, ćwiczenia z dziećmi na zajęciach i zaopatrywanie ich w indywidualny zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu.

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców, a dzieci chodzą na nie chętnie. Przeprowadzamy szereg atrakcyjnych konkursów o charakterze korekcyjnym, np. malowanie stopą, układanie puzzli i praca z gazetą - korygowanie płaskostopia, ćwiczenia oddechowe o różnym stopniu trudności, ślizgi w parach, rzuty woreczkami do celu itp.

Nieodłączną częścią tych zajęć są pogadanki dla całej grupy przeprowadzane na pierwszych zajęciach (w miarę potrzeby rozmawiamy z dzieckiem indywidualnie).

W sali ćwiczeń mamy specjalistyczny sprzęt. Ściany ozdobione są najładniejszymi pracami malowanymi stopą przez artystów niepełnosprawnych (stała wystawa ) oraz przez naszych podopiecznych. Na drzwiach z kolei widnieją tabele wyników w poszczególnych konkurencjach.

Korygując wady postawy, wprowadzamy co pewien czas element rywalizacji. Dzieci odbierają ją pozytywnie, bo pozwala ona na dobrą zabawę, tak ważnej w ich wieku.

Barbara Golec