KONKURS ORTOGRAFICZNY

GRAMATYKA, CO Z GŁOWY NIE UMYKA!

6 maja odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Języku Polskim, który przeznaczony jest dla uczniów klas szóstych, ponieważ obejmuje całą wiedzę z gramatyki, ortografii i interpunkcji z zakresu drugiego etapu kształcenia.

Do konkursu przystąpiło ponad 30 uczniów naszej szkoły. Szóstoklasiści musieli napisać test, a w nim wykazać się znajomością między innymi: związków frazeologicznych, synonimów, homonimów, antonimów, znajomością składni zdania pojedynczego i złożonego, poprawnym użyciem form fleksyjnych, wiedzą na temat części mowy (rzeczownik, czasownik,przymiotnik,przysłówek,liczebnik, zaimek, przyimek, spójnik, partykuła, wykrzyknik) oraz ich odmianą, znajomością fonetyki ( litery głoski, akcentowanie), analizą słowotwórczą wyrazu (podstawa słowotwórcza, formant, rodzina wyrazów, wyraz podstawowy i pochodny), poprawnością ortograficzną i interpunkcyjną.

W tej niełatwej, humanistycznej dyscyplinie zwyciężyli:
I miejsce - Jakub Ostrzołek
II miejsce - Dorota Ratajczak
III miejsce - Monika Bonczek
Wyróżnienie - Maciej Wilkoń

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! W związku z tym, że termin konkursu międzyszkolnego (tj. 29.05. 2014r.) przypada na dzień wycieczkowy Kuby i Doroty, zatem naszą szkołę będą reprezentować w tym konkursie Monika i Maciek.

Nauczyciele poloniści